Ortotika sa zaoberá indikáciou, konštrukčným návrhom, dizajnovaním, výrobou a aplikáciou ortopedických pomôcok - ortéz. Ich úlohou je prechodne, alebo trvale nahradiť stratu alebo oslabenie činnosti pohybového aparátu. Je to dôležitý odbor v liečebnej a rehabilitačnej starostlivosti o klientov. Ovplyvňuje úroveň zdravia od novorodenca až po dospelosť.

Udržiava rozvoj pohybových funkcií a koriguje správne držanie tela a to použitím ortéz v čase liečenia po úrazoch, zápaloch, vrodených vadách a iných ochoreniach. V stave po operáciách nám ortézy napomáhajú k rýchlemu návratu do pracovného procesu pri dočasnej strate fyziologických funkcií. V starobe sú to kompenzačné ortézy pre podporu autonómie v každodennom živote - zvýšenie mobility. Ortézy sa zaraďujú nielen do liečebného, ale aj rehabilitačného programu klienta. Ide o ortézy a bandáže: bedrového kĺbu, kolenného kĺbu, členka a nohy, ramenný kĺb, zapästie a ruka, trupové ortézy.

 

 

Materiály pre výrobu ortéz:

NEOPRÉN:
Elastický perforovaný materiál ktorý má dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Elasticita materiálu zabezpečuje stabilizáciu a fixáciu požadovanej časti tela.

 

ELASTICKÝ ÚPLET:
Elasticky a anatomicky tvarovaná pletenina. Textília je vysoko elastická a kompresívna tzv. cirkulárna kompresia. Materiál je ľahký, priedušný a odvádzajúci pot.

 

GUMOTEXTILNÝ MATERIÁL:
Elastická priedušná tkanina rôznej hrúbky. Správna konštrukcia pomôcky a hustota tkaniny zabezpečuje požadovanú kompresiu.

 

Vysokotepelné termoplasty VTT
Pevný materiál, s rôznou hrúbkou, nízkou hmotnosťou, vysokou odolnosťou. Spracovanie pri teplotách od 140°C do 180°C. Aplikujú sa na sadrové pozitívy, čo nám zaručuje presné zhotovenie pomôcky.

 

Nízkotepelné termoplasty NTT
Pevný materiál, možnosť aplikovať plast priamo na pokožku pacienta. Tento materiál sa spracováva pri teplote 55°C až 75°C, používajú sa v rôznych hrúbkach, plné alebo perforované.

 

Polstrovacie materiály:
Využíva sa ako výstelka nebandážnych ortéz.
Etylvinyl acetát (EVA) je veľmi pružný materiál. Je trikrát viac flexibilný, ako polyetylén s nízkou hustotou. Materiál má dobré ochranné a nepremokavé vlastnosti.